Як загартувати дитину (Частина 3)
Предотвращение простуды и гриппа в зимние месяцы
справочник лекарств с доказанной эффективностью
Медицинская консультация

Последний номер журнала

< Статьи о:

Як загартувати дитину (Частина 1)

Як загартувати дитину (Частина 1)

Хочете загартовувати дитину? Правила для батьків

У минулому столітті одна дуже популярна пісня закликала загартовуватись, щоб бути здоровим і забути про лікарів. Слова цієї дуже і дуже бадьорої пісеньки досі можуть пам'ятати багато мам і тат, а вже бабусі й дідусі пам'ятають напевно. Але заклик – це заклик, тільки як же втілити цю програму в життя, особливо якщо йдеться про малюка? Це питання хвилює багатьох батьків. Практично всім добре відомо, що загартовування допомагає позбутися частих простуд (точніше, допомагає попереджати застуди й уникати їх), зміцнити імунітет (відповідно, здоров'я) дитини. Ось і виникають питання. На першому етапі питань тільки два: як правильно загартовувати дитину і як отримати максимальну віддачу від цього.

Загартовування як спосіб підвищення захисних сил організму було відомо (відповідно, виникло) в глибоку давнину і всюди вважалося чудовим профілактичним засобом, особливо проти підступних застуд.

Так що ж це таке, загартовування? Вивчивши гору всілякої літератури, можна зробити тільки один висновок: загартовування організму – це формування й удосконалювання функціональних систем, які підвищують імунітет організму, що в результаті призводить до скорочення частоти і до зниження тяжкості простудних (і не тільки) захворювань.

Загартовування не лікує хвороби, але й попереджає їх. По-перше, підвищується опір дитячого організму (дорослого, до речі, теж) найрізноманітнішим подразнюючим факторам навколишнього середовища (перепадам температури, протягам, перепадам атмосферного тиску, вітру, вогкості, морозу, спеці – продовжувати можна довго, але основне зрозуміло). По-друге, підвищується опір респітаторним захворюванням – грипу (на жаль, він не один), ангіні, катару верхніх дихальних шляхів, пневмонії та іншим неприємностям (м'яко сказано) зі здоров'ям. Ще кілька бонусів загартовування – малюк стає спокійнішим, урівноваженішим, доброзичливішим, активнішим, не скаржиться на сон і апетит. Отож загартовувати дитину варто, і роздумувати тут особливо нема над чим.

Якщо ви починаєте загартовування малюка, не забудьте взяти до уваги деякі анатомо-фізіологічні особливості дитячого організму. Запам'ятайте і ніколи про це не забувайте – терморегуляція дошкільнят і молодших школярів не така, як терморегуляція дорослого, оскільки при невеликій масі тіла поверхня шкіри на кілограм ваги майже в два з половиною рази більша, ніж у дорослого. Відповідно, кількість поверхнево розташованих кровоносних судин у дитини теж більша. В результаті підвищується тепловіддача: в одних випадках це швидке переохолодження, в інших – таке ж швидке перегрівання.

Відомо, що почин дорожчий за гроші, тому дуже важливо не тільки почати якусь справу, але й почати її добре, правильно. Те ж і з загартовуванням дітей. Так коли ж краще починати?

Загартовувати дітлахів можна з самого народження – малюкам це навіть подобається. І тоді здоровеньке дитинча буде радувати не тільки маму, тата та інших родичів, але й серйозну тітоньку дільничного педіатра, потім воно стане рухомим і розумним дошкільнятком, а ще трохи пізніше вирушить до школи підкорювати вершини знань, залишаючись, як і раніше, зразком нехворобливості й прикладом корисності загартовування.

Позитивний ефект загартовування, як і будь-якої справи, залежить від неухильного дотримання кількох умов. І перша умова – систематичність. Метушливість, переноси з дня на день і «на завтра», натхнення виключно по середах (або по п'ятницях, або по будь-яких інших днях тижня), виправдання більш важливими справами – і про загартовування можна не згадувати, а дитина (і дитячий організм) отримає ще один некорисний стрес. Друга неодмінна умова – поступовість і послідовність. Повітряні ванни для немовляти треба починати не з кількох годин, щоб відразу став Гераклом (якщо не захворіє), а з хвилиночок, поступово і обережно (по хвилинці-другій на день) збільшуючи їх тривалість. Зауважте, це стосується не тільки немовлят або повітряних ван, а всіх і всього без винятку. По-третє, дуже важливий індивідуальний підхід (всі ж малюки зовсім різні), і враховувати потрібно і вік, і фізичний розвиток, і загальний стан здоров'я, і умови життя. Нарешті, по-четверте, дуже важливо, як ваша дитинка ставиться до процедур, які повинні зміцнити її здоров'я, – процедури  повинні дитині подобатися, інакше користі чекати не доводиться. Ну і, звичайно, комплексність: повітряні ванни, водні процедури, фізичні вправи – все має бути і бути постійно.

Свіже повітря і вода, безумовно і однозначно, корисні всім, навіть найменшим, навіть ослабленим діткам зі зниженим апетитом і неспокійним сном. Свіже повітря і водні процедури не протипоказані нікому!

Як загартувати дитину (Частина 2)

Подготовила +Анастасия Михальченко

[ кстати, если информация на этой странице вам понравилась - нажмите фейсбучный like или гугл +1 чуть ниже - нам нравится такая форма одобрения того, что мы делаем для вас ;)]

Дата публикации: 20 Декабря 2013

Нравится