Онлайн диагностика беременности
Между ангелом и бесом
Плацента третьего тысячелетия
справочник лекарств с доказанной эффективностью
Медицинская консультация

Последний номер журнала

< Статьи о: Онлайн диагностика беременности >

УЛЬТРАЗВУК: ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ

УЛЬТРАЗВУК: ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ

Ультразвукова діагностика

Ультразвуком називають пружні коливання частотою понад 20 кГц, які вухо людини не здатне сприймати (у медицині застосовують частоти 2-10 МГц). Наші тканини, внутрішні органи, поверхні, рідини по-різному проводять і відбивають звукові коливання, що робить можливим фіксувати відбиті хвилі і отримувати ультразвукове зображення. Повертаючись в ультразвуковий сканер хвилі обробляються і надходять на екран монітора у вигляді зображення, яке далі можна фіксувати, вимірювати, за потреби збільшувати деталі.

Завдяки високій інформативності, неінвазивності і швидкості виконання, УЗД займає одне з провідних місць серед сучасних методів діагностики. Використання спеціальних гелів поряд з поліпшенням технічних характеристик датчиків розширює сферу застосування ультразвукових сканерів для медичних досліджень. Перевагою є і те, що УЗД проводять в режимі реального часу. Це означає, що пацієнтові не загрожує почути: «Приходьте за результатом через три дні, ну, а якщо не вийшло, – повторимо».

З впровадженням нових комп'ютерних технологій діагностичні можливості ультразвуку збагатилися. Нове покоління сканерів дозволило вийти на якісно новий рівень досліджень. Сьогодні ультразвук є методом вибору в діагностиці цілого ряду захворювань. З його допомогою можна оцінити стан органів серцево-судинної системи, печінки, жовчного міхура і жовчовивідних шляхів, нирок і сечовивідних шляхів, підшлункової, щитовидної, передміхурової, а також молочних залоз, органів кровотворення, лімфатичних вузлів тощо в момент обстеження, виявити захворювання, в тому числі онкологічне, на ранніх (безсимптомних) стадіях, передбачити перехід хвороби в хронічну форму і прогнозувати його подальший перебіг. УЗД органів малого тазу визнано провідним методом в гінекологічній і акушерській практиці для розпізнавання і визначення терміну вагітності, спостереження за перебігом, виявлення внутрішньоутробних вад розвитку плоду.

Лікування ультразвуком

Лікування ультразвуковими коливаннями набуло широкого поширення в медичній практиці. Проникаючи в тканини на глибину 20-50 мм, ультразвук має вплив механічний, термічний, фізико-хімічний. Під його дією активізуються обмінні та імунологічні процеси. Він має виражений знеболюючий, спазмолітичний, протизапальний, протиалергічний і тонізуючий ефект, покращує трофіку тканин, стимулює крово- і лімфообіг, а також процеси регенерації.

Ультразвукову терапію застосовують в офтальмології, отоларингології, дерматології, косметології тощо. Наприклад, за допомогою цього ультразвуку проводять екстракорпоральну ударно-хвильову літотрипсію – неоперативний метод лікування сечо- і жовчнокам'яної хвороби. Суть його полягає в подрібнені каменів з подальшим їх природним виведенням з сечею або жовчю. Спеціальний прилад (літотріптор) за допомогою ультразвукових хвиль точно виявляє місце розташування каменю, хвилі генеруються зовнішнім джерелом енергії і передаються до місця проведення операції.

ультрафонофорез або фонофорез – ультразвукове введення лікарських засобів, що забезпечує надходження молекул речовини точно за призначенням - в клітини.

Здатність ультразвуку викликати тимчасове зниження чутливості тканин і зниження передачі нервових імпульсів використовують для усунення болю. Сприятливо діє ультразвук і на поверхню ран, зменшуючи набряк, больові відчуття і прискорюючи рубцювання.

Все частіше ультразвук застосовують для стерилізації хірургічних інструментів. Часу потрібно всього півтори хвилини, а дезінфікуючих речовин витрачається набагато менше, ніж при традиційній.

УЗД І вагітність

Як відомо, вагітним проводять різноманітні дослідження, кожне з яких потенційно може вплинути на стан їх здоров'я і розвиток ембріона.

Сьогодні в медицині використовують ультразвукові сканери нового покоління з меншою потужністю сигналу і більш високою роздільною здатністю. Ці та інші удосконалення знижують навантаження на організм матері та плоду. Щоб підтвердити або спростувати можливий негативний вплив УЗД на людину, необхідно проведення нових серйозних досліджень.

Експерименти на тваринах свідчать про те, що ультразвук не володіє мутагенним або канцерогенним ефектом – час і інтенсивність впливу настільки незначні, що ризик практично зводиться до нуля. Проте, існують протипоказання для ультразвукової терапії: гостра інтоксикація, хвороби крові, ішемічна хвороба серця зі стенокардією, тромбофлебіт, схильність до кровотеч, знижений артеріальний тиск, органічні ураження центральної нервової системи, виражені невротичні і ендокринні розлади.

На думку більшості фахівців, діагностичні дози ультразвуку малі, щоб завдати шкоди плоду. Але робити УЗД тільки для того, щоб дізнатися стать дитини або похвалитися перед знайомими його внутрішньоутробної фотографією, – недоцільно. Адже будь-яке дослідження, як і ліки, може принести і користь, і шкоду – все залежить від дози. Те ж можна сказати і про ультразвук: визначено цілий ряд свідчень для проведення УЗД, коли користь багаторазово перевищує ризик.

Дата публикации: 6 Мая 2021

Нравится