Женская фертильность: как образ жизни оказывает на нее влияние
Железо для детей
справочник лекарств с доказанной эффективностью
Медицинская консультация

Последний номер журнала

< Статьи о: ,

ВІД ДІЄТИ ДО ПОРУШЕННЯ МЕНСТРУАЛЬНОГО ЦИКЛУ

ВІД ДІЄТИ ДО ПОРУШЕННЯ МЕНСТРУАЛЬНОГО ЦИКЛУ

Змінюються епохи, міняються і стандарти жіночої краси. Із другої половини XX століття красивими вважаються стрункі тендітні жінки. Немає нічого поганого в тому, що дівчина стежить за своєю вагою. Але якщо людина з широкими вилицями або двома-трьома зайвими кілограмами переживає через свою «потворність» і вважає, що всі з неї сміються, можна говорити про хворобливе ставлення до боротьби із зайвою вагою

ПСИХОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ – СОМАТИЧНІ ЗАХВОРЮВАННЯ

Прагнучи схуднути, дівчата посилено займаються фізкультурою, намагаються постійно бути на ногах. Незважаючи на відчуття голоду, вони вперто обмежують себе в їжі. А щоб уникнути конфліктів з батьками, непомітно ховають, а потім викидають нібито з'їдені страви. Незвичайні звички в їжі ховаються від оточуючих. Деякі приймають проносні і сечогінні засоби, різні харчові добавки, викликають блювоту. Тривале і жорстке обмеження в їжі призводить до значного зменшення маси тіла, соматоендокрінних розладів, дистрофічних змін внутрішніх органів.

Коли організм не отримує необхідних для нормальної життєдіяльності речовин, порушується електролітний баланс, знижується імунітет, а в окремих випадках розвиваються симптоми зневоднення, порушуються функції внутрішніх органів. Порушується діяльність травного тракту, з'являються ознаки анемії, знижуються артеріальний тиск і температура тіла, рівень глюкози в крові.

Стурбовані батьки звертаються за допомогою до терапевтів і гінекологів, проте якщо хворі ретельно приховують справжні причини свого стану, а вторинні соматоендокрінні розлади досить виражені, то можливі діагностичні помилки. Таким пацієнткам передовсім потрібна допомога психіатра. І чим раніше буде розпочате лікування, тим менше небезпека появи незворотних наслідків.

ПОРУШЕННЯ МЕНСТРУАЛЬНОГО ЦИКЛУ

При втраті ваги на 10 кілограмів і більше розвивається аменорея (порушення менструального циклу або відсутність менструацій). З її початком у пацієнток швидше втрачається вага, а їх соматоендокрінний і психічний стан змінюється. Поступово знижується фізична активність. Такі дівчата виглядають блідими і виснаженими. Подальший розвиток хвороби може привести до стійких неврастеничних розладів, які будуть проявлятись не тільки в юнацькому віці, а і протягом усього подальшого життя. У таких пацієнтів підвищений рівень захворюваності і смертності серед серцево-судинних захворювань.

Щоб за красиву фігуру не довелося розплачуватися здоров'ям, потрібно знати, що в підлітковому віці нормальні менструації можливі тільки в тому випадку, якщо маса тіла в середньому становить 47 кілограмів. До того ж вага повинна підтримуватись протягом декількох місяців! Встановлено, що перша менструація настає, коли жирова тканина дівчини становить 17% маси її тіла, а для нормального становлення менструальної функції потрібно, щоб цей показник був ще вище – 22%. Швидка втрата 10-15% жирової тканини призводить до різкого припинення менструацій. Деякі психіатри розглядають, аменорею на тлі зменшення маси тіла, що супроводжується агресивною поведінкою або депресією, як симптоми, що вимагають спостереження психоневролога або психіатра.

Для відновлення менструальної функції необхідно раціональне, калорійне і збалансоване 5-6-разове харчування. Обов'язково призначення вітамінів групи В або полівітамінів. Правильно призначені контрацептиви допоможуть відновити порушений гормональний баланс.

Ініціативу повинні проявити близькі хворої, тому що самі пацієнтки до лікаря не звертаються або звертаються занадто пізно. Якщо підлітки без видимої причини відмовляються від їжі, скаржаться на поганий апетит, активно займаються спортом, надмірно активні і помітно втрачають у вазі, їм слід пройти ретельне соматичне і психіатричне обстеження.

Дата публикации: 6 Мая 2021

Нравится