Болезни
< Статьи о: , |
ДИСБАКТЕРІОЗ: ПРИЧИНИ, СИМПТОМИ, ЛІКУВАННЯ
За оцінками зарубіжних експертів, приблизно 90% населення земної кулі мають порушення в складі мікрофлори кишечнику
Дисбактеріоз та грудне вигодовування
Дисбактеріоз може виникнути в ранньому віці. Як відомо, кишечник плоду стерильний. Заселення його мікрофлорою починається при проходженні родових шляхів і першому прикладанні новонародженого до материнських грудей. Чи варто говорити про те, що далеко не завжди передпологова підготовка включає дослідження вагінальної мікрофлори із подальшим призначенням тих чи інших препаратів для її регулювання. Щодо прикладання новонароджених до грудей, то не у всіх пологових будинках цього дотримуються. Зокрема діти, які народжені за допомогою кесарева розтину часто позбавлені перших цілющих крапель молозива. Крім того, далеко не всім мамам вдається дотримуватися прийнятих правил і зберігати грудне молоко хоча б до 6-7 місяців!
Кишкові інфекції - причина чи наслідок?
Лактобактерії, що заселяють тонкий кишечник, з'єднуючись з його епітелієм, утворюють спеціальну захисну біоплівку, яка бере участь в процесах травлення і засвоєння вуглеводів, перешкоджає прикріпленню до стінок кишечнику хвороботворних штамів Escherichia coli, Salmonella typhimurium, Yersinia pseudotuberculosis і навіть послаблює дію виділюваних ними токсинів. Молочна кислота, що синтезується лактобактеріями, підтримує необхідний рівень рН, не дозволяючи гноєтворним і гнильним мікробам розвиватися. Перекис водню, лізоцим і інтерферони також перешкоджають розмноженню небезпечних бактерій. Тому, з одного боку, дисбактеріоз є непрямою причиною розвитку кишкових інфекцій, оскільки не вдається «простерилізувати» середовище. З іншого - збудники інфекційних захворювань, потрапляючи в організм, сприяють розвитку дисбактеріозу кишечнику.
Чому вникає дисбактеріоз?
Розвиток технологій харчової промисловості, звичайно ж, позначився на розмаїтті нашого столу. Однак надмірне використання стабілізаторів, консервантів, барвників не могло не відбитися на нашому травному тракті. Прямо чи опосередковано, але ці речовини пригнічують нормальне функціонування «правильної» мікрофлори кишечнику.
Інший архіважливий фактор, що викликає дисбактеріоз кишечника, - широке застосування антибактеріальних, гормональних, протизапальних препаратів. Погодьтеся, далеко не всі лікарі, призначаючи антибактеріальне лікування, пам'ятають про необхідність використання препаратів для підтримки нормальної мікрофлори кишечнику. І навіть якщо такі ліки призначені, то пацієнти часто ії ігнорують, вважаючи марним, малозначущими або занадто дорогим.
Симптоми дисбактеріозу
Які симптоми свідчать про порушення мікрофлори кишечнику? Вони можуть бути не так відчутні, як, наприклад, ознаки гострого інфекційного процесу, але не менш небезпечні.
- Діарея
- Нестійкі випорожнення
- Метеоризм
- Гострий біль у животі
- Прояви вітамінної недостатності (мікрофлора кишечнику бере участь в синтезі вітамінів К і групи В)
- Зменшення маси тіла.
Такі скарги є ознаками вираженого дисбактеріозу і вимагають призначення препаратів для відновлення мікрофлори кишечнику. Їх слід приймати не менше 2 тижнів.
Лікування дисбактеріозу
Пробіотики - препарати для лікування дисбактеріозу - є в кожній аптеці. Більш раціонально використовувати засоби, що містять монокультуру - тобто або лакто-, або біфідобактерії. Їх дія є більш передбачуваною.
При низькій рН шлунка спори активуються і потрапляють у дванадцятипалу кишку в формі, здатній колонізувати кишечник. На відміну від живих лактобактерій, що містяться в молочних продуктах, вони довше «затримуються» в просвіті кишечнику і повністю виводяться тільки на 10-12-у добу після прийому препарату.
Слід зауважити, щодо пробіотиків пред'являються високі вимоги. Вони не повинні містити умовно-патогенні і патогенні мікроорганізми, повинні бути стійкі до впливу високої температури, антибіотиків. Так що сучасні препарати можна і потрібно приймати одночасно з антибактеріальними засобами.
Для підвищення профілактичного і лікувального ефекту пробіотику деякі препарати збагачують додатковими компонентами. Наприклад, вітаміном В9 (фолієва кислота) або В12 (ціанокобаламін). Це сприяє підтримці життєдіяльності клітин організму, покращує приживлюваність бактерій, метаболізм білків, жирів, вуглеводів, сприяє нормальному функціонуванню нервової системи.
Дата публикации: 27 Июля 2021
- Хмель – здоровые сюрпризы для любителей пива
- Полезные бактерии в основе здоровья
- Здоровье на подоконнике
- Употребление мяса изменяет баланс бактерий в кишечнике
- Загадки и значение микрофлоры кишечника
- Специя для победителя
- Какой хлеб полезный?
- Что скрывается в водопроводной воде на самом деле
- Болезнь Крона и колит связаны с повышенным риском развития инфаркта и инсульта