справочник лекарств с доказанной эффективностью
Медицинская консультация

Последний номер журнала

Звідки така хандра?

Звідки така хандра?

За вікнами зарядив тужливий дощ, із гілок посипалося тьмяне листя. І настрій норовить, тихо скавчачи, забитися в куточок душі? Нічого дивного — восени багатьох накриває сезонна депресія

І в серці туга, і дощ накрапа
Ах, ця оспівана поетами осіння хандра! Уява малює сумну даму в кріслі біля каміна. Сувора реальність додає прози: прояви сезонної депресії різноманітні, і не завжди їх можна виявити самостійно. У вас раптом змінилося ставлення до життя, світ ви бачите крізь «чорні окуляри», майбутнє здається безпросвітним і безглуздим? Вранці ви насилу витягаєте себе з ліжка і весь день відчуваєте втому? Ваш апетит немов зірвався з ланцюга, а потяг до солодощів і ча­рочки міцного просто нездоланний? На вас раптом накочують дивні приступи: калатає серце, тисне в грудях, не вистачає повітря, пробиває піт і крутиться голова? Ви чомусь стали забудькуваті й розсіяні, що позначилося на результатах вашої роботи? Усе це варіанти розвитку сезонної депресії. Причому ступінь нездужання різниться від легкого, з яким можна боротися самостійно, до важкого, коли необхідна лікарська допомога.

Звідки ж журба й серця вдівство?
Лікарі зійшлися на думці, що причина осінньо-зимової депресії — нестача сонячного світла. Це негативно впливає на настрій: варто на кілька днів відправитися до сонячних країв, як самопочуття поліпшується на очах. А якщо проведення вік-ендів на узбережжі Червоного моря не входить у ваші плани? Нічого страшного: про поліпшення само­почуття можна подбати тут і зараз. По-перше, не економте на освітленні. По-друге, кожен сонячний вихідний неодмінно використовуйте для прогулянки або пікніка. По-третє, включіть до раціону жирну рибу, м'ясо курки та індички, вівсянку і гречку: у цих продуктах міститься триптофан — амінокислота, яка в організмі переробляється на гормон щастя серотонін. І, звичайно, порадьтеся зі своїм лікарем або провізором щодо вибору безрецептурного препарату для м'якої корекції настрою.

Дата публикации: 4 Октября 2019

Нравится