справочник лекарств с доказанной эффективностью
Медицинская консультация

Последний номер журнала

Мамине молоко — найкраще!

Мамине молоко — найкраще!

Поява малюка на світ — велике таїнство. Скільки радості і скільки клопотів переживає сім’я після появи новонародженого! Чи не найважливіша проблема — забезпечення дитини харчуванням у перші місяці життя

Добре для дитини....
За перший рік життя маля виростає на 25 см, маса її тіла збільшується у 3–3,5 разу. Такі темпи розвитку якнайкраще може забезпечити тільки материнське молоко, у якому міститься достатня кількість основних харчових інгредієнтів — білків, жирів, вуглеводів, макро- та мікроелементів, вітамінів. Материнське молоко — не лише ідеально збалансований за своїм хімічним складом продукт, пристосований до особливостей травлення і обміну речовин кожного новонародженого, а й джерело великої кількості біологічно активних речовин. Найважливіше значення має наявність у грудному молоці широкого спектра імунних захисних факторів. Воно сприяє формуванню власної системи імунітету у дитини. Завдяки великій кількості проти­інфекційних речовин та антитіл до всіх захворювань, які перенесла мати, материнське молоко можна вважати першим «природним щепленням» малюка.
Крім того, у дітей, яких годують груддю, правильно формується щелепно-лицевий скелет, не виникає проблем із прикусом, а безпосередньо у процесі грудного вигодовування відбувається належне становлення апарату артикуляції звуків.
За даними різних досліджень, діти, які знаходяться на штучному вигодовуванні, у 5–10 разів частіше хворіють на отит упродовж першого року життя, що пояснюється механічним затіканням рідини в слухову трубу при смоктанні соски у лежачому положенні.
Згідно з результатами сучасних досліджень встановлено, що ризик розвитку в майбутньому ожиріння, атеросклерозу, цукрового діабету і хронічних захворювань травного тракту значно нижчий у дітей, яких вигодували материнським молоком, ніж у тих, кого годували штучними сумішами.
Найвищий рівень факторів захисту характерний для молозива — грудного молока, що з’являється протягом перших 2–3 днів після пологів. Кількість молозива невелика, але його енергетична цінність настільки висока, що цілковито задовольняє харчові потреби новонародженої дитини. Завдяки високому вмісту в молозиві біологічно активних та захисних чинників воно забезпечує надійне пристосування немовляти до умов нового позаутробного існування та захист від цілої низки інфекцій. Відомо, що прикладання до грудей матері в перші півгодини захищає малюка від інфекцій протягом двох років.
На 3–4-й день з молочних залоз виділяється так зване перехідне, а через 2 тиж — вже зріле молоко. Чим частіше дитина смоктатиме груди, тим більше буде молока у мами. Оскільки вночі молоко виробляється активніше, нічні годування підтримують тривалішу лактацію.
Навіть коли мати хворіє на вірусну інфекцію з високою температурою тіла, дитину не варто відлучати від грудей. Адже разом з молоком матері немовля отримає необхідні антитіла, які й будуть захищати її від хвороби.
Контакт «шкіра до шкіри», який відбувається при викладанні щойно народженого малюка на живіт породіллі, раннє прикладання дитини до грудей забезпечують продовження біологічного зв’язку матері та дитини, швидшу адаптацію малюка до умов нестерильного навколишнього середовища за допомогою заселення шкіри, слизових оболонок і травного тракту немовляти мікроорганізмами матері, зокрема, біфідо- та лактобактеріями.
Обійнявши немовля руками, мати частково повертає його до попередніх умов існування. Її тепло, серцебиття, звичний ритм дихання заспокоюють маля та викликають відчуття захищеності. Саме при першому шкірному контакті у перші хвилини життя дитини виникає психоемоційний зв’язок між нею та матір’ю.
З фізіологічної точки зору раннє прикладання дитини до грудей сприяє швидшому формуванню механізмів вироблення і виведення молока.
Науковці стверджують, що малята, вигодувані материнським молоком, виростають доброзичливішими, добрішими, талановитішими і розумнішими: рівень інтелекту у них на порядок вищий, аніж у дітей, вигодуваних штучними сумішами.

... добре й для мами
Природне вигодовування позитивно впливає також на здоров’я матері. Насамперед воно сприяє нормальному перебігу післяпологового періоду, знижує ризик кровотеч, анемії, гнійно-септичних захворювань. Грудне вигодовування — це профілактика мастопатії, пухлин молочних залоз, матки і яєчників у майбутньому.
Успішне грудне вигодовування називають «ефектом довіри». Якщо мати вірить, що може забезпечити свою дитину грудним молоком, то вона, навіть зіштовхуючись з різноманітними проблемами або стресовими ситуаціями, успішно їх долає. Психологічні проблеми справді можуть негативно вплинути на процес виділення молока, але це тимчасове явище. Коли, заспокоївшись, мати частіше прикладатиме дитя до грудей, кількість молока відновиться.
Тільки годування своєї дитини груддю дає жінці ні з чим незрівнянне щастя материнства.
І, нарешті, годування груддю дозволяє економити час та гроші. Молоко у мами «завжди із собою», воно стерильне і має ідеальну температуру. Тож погодувати дитину можна за будь-яких обставин.

Дата публикации: 3 Сентября 2019

Нравится