Медицинская консультация

Последний номер журнала

Чому під час грипу не варто приймати антибіотики?

Чому під час грипу не варто приймати антибіотики?

Прийом антибіотиків може перетворити звичайний грип на смертельно небезпечну інфекцію. Про це свідчать результати дослідження на мишах, опублікованого в журналі Cell Reports

Вірусні інфекції, зокрема, грип, не є показанням для прийому антибіотиків. Про це постійно нагадують протоколи лікування вірусних хвороб, а також численні програми протидії поширенню антибіотикорезистентності. Але з’ясувалося, що нераціональне використання антибіотиків, зокрема їх прийом «про всяк випадок» для профілактики бактеріальних ускладнень вірусних інфекцій, може бути небезпечним не тільки з огляду на формування стійких штамів бактерій. Виявляється, при грипі прийом антибіотиків може значно збільшити ризик смертельного результату. Це пов’язано з тим, що антибіотики пригнічують першу лінію захисту організму проти вірусів – кишкову мікрофлору.

Імунна система людини або тварини починає активно боротися з вірусом грипу не одразу після зараження – минає до двох діб, поки лімфоцити «зрозуміють», що відбувається, почнуть активно ділитися та знищувати патоген. В ці перші дні ключова роль в захисті організму належить саме бактеріям, що мешкають в кишечнику, тому їх пригнічення антибіотиками робить організм беззахисним перед вірусом.

На початкових стадіях хвороби вірус грипу активно розмножується на слизовій дихальних шляхів, зокрема в легенях. В цей час кишкова мікробіота через сигнальний шлях інтерферону 1 типу активує в клітинах легеневого епітелію синтез інтерферонів, який пригнічує розмноження вірусу грипу. Це утримує кількість вірусних часток в межах, з якими може впоратися імунна система, коли приєднається до процесу.

Дослідники з Інституту Френсіса Крика в Лондоні порівняли* реакцію двох груп мишей на зараження вірусом грипу: перша група, на відміну від другої, отримувала перед зараженням курс  антибіотиків. У тварин першої групи через дві доби після зараження у легенях було вп’ятеро більше вірусу грипу, ніж у тварин другої групи. В результаті лише третина особин із першої групи одужали, решта загинула. В групі мишей, що не отримували, антибіотик, одужали 80% особин.

Коли вчені шляхом фекальної трансплантації пересадили тваринам, що отримували антибіотки, мікрофлору тварин, які їх не отримували, у перших відбулася активація інтерферону в клітинах легеневого епітелію та розмноження вірусу грипу було пригальмовано.

Автори зазначають, що антибіотики можуть знищувати першу лінію противірусного захисту організму і це є додатковим аргументом проти їх нераціонального використання.

* Konrad C. Bradley, Katja Finsterbusch, Daniel Schnepf et al. Microbiota-Driven Tonic Interferon Signals in Lung Stromal Cells Protect from Influenza Virus Infection // Cell Reports, 2019, 28(1): 245-256. DOI:https://doi.org/10.1016/j.celrep.2019.05.105

Дата публикации: 12 Августа 2019

Нравится