Медицинская консультация

Последний номер журнала

У центрі Всесвіту

У центрі Всесвіту

Надмірний егоїзм, безсоромне ігнорування почуттів, потреб і бажань оточуючих, цинічне користолюбство при розподілі благ і винагород — як часто ми звинувачуємо родичів, колег, партнерів у тому, що вони думають лише про себе, дружать, керуючись лише користю, «тягнуть ковдру на себе»

Усі люди — егоїсти

Егоїзм завдає болю і страждань, моральних та матеріальних збитків, а часом ламає долі, руйнує сім’ї та організації. Психологи пояснюють егоїзм помилками у вихованні. Наприклад, якщо сімейні традиції спрямовані на завищення самооцінки та егоцентризм, то у дитини може сформуватися стійка орієнтація лише на задоволення власних інтересів, потреб і переживань. У зрілому віці подібна концентрація на власному «Я» може стати джерелом конфліктів з оточуючими, а також причиною відчуття самотності у «ворожому» світі.

Треба сказати, що таку людину важко (та й практично неможливо) переконати в тому, що вона — егоїст. Хоча існують докази, що ВСІ люди тим чи іншим чином є егоїстами. Іншими словами, на нашій планеті живе більше шести мільярдів людей, і, як не дико це звучить, всі вони — егоїсти.

Не вірите? Давайте розберемось. Егоїст — це людина, яка любить самого себе так званою «безумовною» любов'ю, що протилежна любові жертовної. Егоїзм — протилежність терпінню, милосердю і прощенню. Йому не притаманні самопожертва, повага до почуттів і бажань ближнього. Егоїст не здатний любити по-справжньому нікого, крім себе; йому вкрай складно дбати про інших і жити їхніми інтересами. Навпаки, справжня любов «не шукає свого», тобто не є егоїстичною... Хочете справедливо заперечити, що вам відомі випадки беззастережної, безкорисливої і всепоглинаючої любові? Прекрасно, приклади, які ви зараз згадали, є всього лише виключеннями, які тільки підтверджують правило — «кожна людина народжується егоїстом».

 

Як ви вже зрозуміли, викорінити цю рису характеру неможливо, але можна зробити її якомога більш нешкідливою. Для цього необхідно зробити наступне:

1. Визнати, що ви є егоїстом.

2. Почати аналізувати свої вчинки і спробувати усвідомити, в яких ситуаціях егоїзм проявляється найбільш яскраво (шкодить іншим).

3. Намагатися контролювати свою поведінку.

4. Навчитися чути не тільки себе.

5. Бути терпимими до людей, які вказують на помилки.

6. Бути терпимими і поблажливими до помилок інших.

7. Брати участь у вирішенні проблем інших людей і робити це якомога більш щиро.

Наприкінці хотілося б згадати слова Івана Тургенєва: «Є три розряди егоїстів: егоїсти, які самі живуть і дають жити іншим; егоїсти, які самі живуть і не дають жити іншим; нарешті, егоїсти, які й самі не живуть, і іншим не дають». І яким же прекрасним був би наш світ, якби всі ми були егоїстами виключно «першого розряду» і керувалися принципом «Поводься з іншими так, як тобі хотілося б, щоб вони ставилися до тебе»!

Портрет егоїста

Любов до себе і турбота тільки про себе. Вимагаючи від оточуючих «вічної» любові, поблажливості і терпіння, не відповідають їм взаємністю, обожнюють маніпулювати людьми. Хвалькуваті, заздрісні і мстиві, вони схильні до наклепів, пліток і обману. Егоїсти не терплять відмов, не вміють прощати і у власних проблемах звинувачують весь світ. Потреба домінувати (звертати на себе увагу, бути центром будь-якої бесіди тощо) в них поєднується з неувагою до співрозмовника, байдужістю до потреб і проблем інших людей

Егоїзм можна вважати «здоровим», якщо людина:

• Відстоює своє право на відмову від того, що може принести їй шкоду.

• Вважає, що інші люди мають право на «свій інтерес».

• Здійснює вчинки на свою користь, але без шкоди для оточуючих.

• Здатна до компромісу.

• Має власну думку і не боїться, що вона кардинально відрізняється від чужої.

• Не боїться критикувати, але не переходить «на особистості».

• Нікому не підпорядковується, але не прагне контролювати інших.

• Поважає бажання партнера, але не «переступає через себе».

• Любить і поважає себе, не вимагаючи від інших сліпого обожнювання і поклоніння

Дата публикации: 28 Апреля 2017

Нравится