Медицинская консультация

Последний номер журнала

Про що можна дізнатися із аналізу крові?

Про що можна дізнатися із аналізу крові?

Загальний аналіз крові — рутинний метод діагностики, який дозволяє лікарю діагностувати зміни, характерні для запальних процесів та інфекційних захворювань тощо, а також оцінювати динаміку змін на фоні лікування

Для аналізу використовують капілярну кров (з пальця) або венозну (з вени). Найчастіше кров беруть з ІV пальця лівої руки. Готуватися до даного обстеження не потрібно, але рекомендовано проводити його вранці натщесерце.

Найчастіше кров беруть для таких досліджень
- РОЕ або ШОЕ (реакція або швидкість осідання/зсідання еритроцитів);
- визначення рівня гемоглобіну, лейкоцитів, еритроцитів.

Кожна людина повинна знати основні нормальні показники загального аналізу крові

  • РОЕ (ШОЕ): у жінок — 2–15 мм/год, у чоловіків — 2–10 мм/год.
  • Показники РОЕ (ШОЕ) можуть підвищуватися в період вагітності, при інфекційних захворюваннях і запальних процесах іншої етіології, анемії, за наявності деяких пухлин.
  • Гемоглобін: у жінок — 120–140 г/л, у чоловіків — 130–160 г/л.
  • Підвищений рівень гемоглобіну може свідчити про поліцитемію, згущення крові внаслідок зневоднення, наприклад, після надмірного фізичного навантаження або недостатнього споживання рідини. Знижений вміст гемоглобіну є ознакою анемії.
  • Лейкоцити в 1 л крові: 5000–9000 в 1 мкл.
  • Збільшення кількості лейкоцитів може бути при запальному або інфекційному процесі, алергії, крововтраті, ауто­імунних та онкологічних захворюваннях (наприклад при пухлинах системи крові — лейкози тощо), а зменшення — при деяких інфекціях (грип, краснуха, кір тощо), генетично-зумов­лених порушень імунітету, гіперфункції селезінки, захворюваннях кісткового мозку.
  • Еритроцити в 1 л крові: у жінок — 3,9–4,7·1012, у чоловіків — 4–5,1·1012.
  • Збільшення кількості еритроцитів може говорити про зневоднення або поліцитемію, зменшення — про анемію внаслідок втрати крові, нестачі заліза, вітамінів та інших причин.
  • Тромбоцити: 180 000–320 000 в 1 мкл (або 180–300·109).

Підвищення рівня тромбоцитів може вказувати на запальний процес, поліцитемію, а також бути наслідком хірургічних операцій. Зниження рівня тромбоцитів може виникати при системних аутоімунних захворюваннях та імунопатологічних синдромах, апластичній і гемолітичній анемії, внаслідок кровотечі та інших причин

Дата публикации: 1 Мая 2019

Нравится