Медицинская консультация

Последний номер журнала

Погамуймо нерви запахом

Погамуймо нерви запахом

У сучасній ароматерапії виділяють чимало напрямків, однак найбільш виражений вплив вона має на нервову систему. Регуляція психоемоційного стану людини за допомогою ефірних олій є ефективним методом, визнаним в усьому світі. З цією метою ароматерапевти Франції та Німеччини при деяких хворобах рекомендують навіть приймати ефірні олії всередину у мінімальних дозах (1–3 краплі), неодмінно з медом, йогуртом, трав’яним чаєм або молоком. Для лікування нервово-психічних розладів застосовують ароматичні ванни, масаж, ароматизацію приміщення та аромаподушечки

Аромаванни з правильно підібраними ефірними оліями впливають на психіку людини сильніше, ніж лікарські трави. Доведено, що речовини, які використовують для ванн, проникають крізь шкіру (згодом їх виявляють у крові).

У залежності від мети лікування, призначають заспокійливі або тонізуючі ароматичні ванни.

Ароматична заспокійлива ванна: 500 г солі крупнокристалічної, 5 крапель ефірної олії лаванди, 5 — ялиці, 1 — ветіверу.

Ароматична тонізуюча ванна: 500 г солі крупнокристалічної, 5 крапель ефірної олії евкаліпта, 5 — лимона, 1 — ветіверу.

Ефірні олії перед додаванням у воду звичайно змішують з основою — сполукою природного походження, яка не піддавалася хімічній обробці. Найчастіше застосовують оливкову, персикову, соняшникову олії або ж олію жожоба, одержані шляхом холодного пресування. Як варіант, рекомендовану дозу ефірної олії чи їх суміш (до 10 крапель) змішують з молоком, вершками (200 мл) або з медом (не більше 2 ложок).

Для досягнення кращого ефекту можна додати у воду ефірну олію у чистому вигляді, але не більше 3–4 крапель. Розтікаючись по поверхні, вона потрапляє на шкіру лише тоді, коли людина виходить з води.

Перед тим як приймати ароматерапевтичну ванну необхідно помитися, а після процедури, яка триває 10–20 хвилин, не споліскуватися, а легенько промокнути тіло рушником. Після ванни бажано годину полежати.

Протипоказання: при підвищеній збудливості не рекомендуються ванни з олією гвоздики та шавлії; хворим на епілепсію — з олією волошки, материнки, ялівцю, розмарину, шавлії, полину, коріандру, ялиці, чабрецю, туї, гвоздики; при хворобах нирок — ялівцю, коріандру, сосни, ялиці, сандалового дерева, чабрецю; після перенесеного інфаркту міокарда та інсульту — з ефірними оліями волошки, коріандру, сосни.

Олії, які використовують для масажу, діють на нервову систему. З усіх видів масажу ароматерапевтичний має найбільш виражений седативний або тонізуючий ефект. Неодмінною умовою для отримання якнайкращого ефекту є достатньо висока температура повітря у приміщенні, де проводиться масаж. Адже по мірі того, як ефірні олії втирають у шкіру, процеси життєдіяльності в організмі сповільнюються і температура тіла знижується.

На один курс масажу пропонують універсальні ефірні олії — лаванди, розмарину, герані, а для чутливої шкіри — ромашки. При першому сеансі дозу, зазначену в рецептурі, знижують удвічі (до 2–3 крапель). Як основа, годиться соняшникова, оливкова або мигдальна олійка.

Для приготування масажної олії беруть 5–10 крапель ефірної олії або суміші і розчиняють у 10 мл рослинної олії. Ароматичну олію насамперед втирають у болючі ділянки тіла. Тривалість масажу окремих частин тіла — 3–5 хвилин.

Протипоказаннями для проведення масажу є варикозне розширення вен, артеріальна гіпертензія, схильність до алергії, а також підвищена чутливість шкіри.

При безсонні ефективними визнано ефірні олії лаванди, апельсина, троянди, сандалового дерева, іланг-ілангу, розмарину, волошки, ялівцю, полину лимонного та ін. Пропонують такі способи їх застосування: ванни, масаж біологічно активних зон, ароматизація приміщення, ароматичні подушечки. Перед сном рекомендується прийняти теплу ванну з ефірними оліями, ароматизувати повітря в кімнаті (5–10 крапель залежно від площі приміщення), нанести на подушку 1–2 краплі іланг-ілангової або лавандової олії.

При безсонні та головному болю рекомендують змастити скроні лавандовою олією. Інгаляції олією бергамоту, шавлії, неролі, троянди, іланг-ілангу, сандалового дерева допоможуть подолати наслідки стресу, відчуття тривоги, страху, викликані нападами бронхіальної астми.

При нервовому напруженні, роздратуванні для ванн і масажу застосовують суміш олій (у краплях): розмарину — 4, лаванди — 2, лимона — 2.

 При стресі, перевтомі, неврозі (у краплях): лаванди — 3, неролі — 2, троянди — 1, бергамоту — 2 або лаванди — 4, лимона — 3, герані — 1; або: 5 г мумійо розчинити в 0,5 л кип’яченої води і влити до ванни (38 ºС), наповненої наполовину. Додати 3–4 краплі трояндової, 2 — лавандової, ??? — ялицевої ефірних олій.

Ванну приймають перед сном. Тривалість процедури — 15–30 хвилин. Вранці доливають гарячу воду (до 38 ºС) і приймають ванну повторно. Курс — 20 ванн через добу.

Страху та тривоги допоможуть позбутися ефірні олії бергамоту, шавлії, лаванди, лимона, троянди, пачулі, сандалового дерева, чабрецю, волошки, грейпфрута. Їх застосовують для масажу зон сонячного сплетіння, для ванн і ароматизації приміщень. Перед сном ароматизують кімнату сумішшю ефірних олій (в краплях): сандалу — 4, іланг-ілангу — 4, шавлії — 2. Цю ж суміш можна використати і для вечірньої ванни (8–10 крапель). Для ранкової ванни показані волошкова (5 крапель), бергамотова (5 крапель) або лимонна (5), шавлієва (5) ефірні олії.

 При легких проявах депресії (поганий настрій, неспокій, порушення сну) ефективними є ефірні олії бергамоту, шавлії, герані, грейпфрута, жасмину, лаванди, полину лимонного, неролі, апельсину, пачулі, троянди, сандалового дерева, іланг-ілангу.

 

 

Дата публикации: 3 Августа 2017

Нравится