Медицинская консультация

Последний номер журнала

Мама, тато, я!

Мама, тато, я!

- Планування сім’ї – це попередження абортів, а не пологів. Небажана вагітність – актуальне питання для всіх жінок репродуктивного віку, - зазначає  Катерина Дорикевич, доцент кафедри організації і економіки фармації, технології ліків та фармакоекономіки ФПДО ЛНМУ ім. Данила Галицького. - Наш світ дуже динамічний, зміни відбуваються щосекунди, тож сучасна жінка не має права на помилку, а точніше кажучи, не має часу на її виправлення. Тому мова піде про запобігання помилці: попередження небажаної вагітності

Що таке планування сім’ї

- Планування сім’ї - це здатність осіб і пар спланувати і мати бажану кількість дітей, що досягається шляхом лікування безпліддя та використання методів контрацепції, - каже Катерина Дорикевич. - А контрацепція, своєю чергою, - це використання заходів, засобів, методів або процедур, що зменшують ймовірність або попереджують вагітність. Власне, ефективна контрацепція попереджує аборти, а не пологи.

Загалом у світі щорічно проводиться  близько 56 млн абортів. Кожна четверта вагітність  штучно переривається. На кожні 1000 народжених дітей припадає 400-500 абортів. Майже 70 тис. жінок щороку помирають від ускладнень після переривання вагітності хірургічним шляхом, а кожна п'ята жінка після такої операції стає безплідною.

Щодо України, то за останні десятиліття у нас різко знизилася кількість переривань вагітностей – у 10 разів порівняно з 1980 роком. Але незважаючи на тенденцію до зниження, рівень абортів в Україні залишається найвищим серед країн Європи і становить 21,1 на 1000 жінок фертильного віку; 45,8 – на 100 вагітностей, 84 – на 100 пологів. Так, щорічно 20% українок репродуктивного віку наважуються на операцію із переривання вагітності, що становить 200-250 тис. жінок.

Медичні технології, зокрема й ті, що стосуються напрямку планування сім’ї, - активно розвиваються. Тому на сьогодні палітра методів і засобів  контрацепції достатньо широка, отже, вибір є у кожної жінки.

Методи контрацепції

Загалом методи контрацепції поділяють на традиційні та сучасні. До традиційних методів належать: календарний метод та інші, що базуються на визначенні періоду фертильності у жінок, перерваний статевий акт, абстиненція (утримання), метод лактаційної аменореї. До сучасних методів належать: жіноча та чоловіча стерилізація, гормональні контрацептиви (оральні, ін’єкційні, вагінальні, терапевтичні трансдермальні системи, внутрішньоматкові системи, імплантанти), внутрішньоматкові контрацептиви, діафрагми та презервативи, сперміцидні засоби.

Слід окремо зупинитися на гормональній контрацепції. Вперше ці препарати були застосовані у 50 рр. ХХ ст., а тепер – це великий арсенал лікарських засобів загальної та місцевої дії для систематичного та періодичного (невідкладна контрацепція) використання. Це зворотній високоефективний (92-99%) метод контрацепції, на сьогодні – найпопулярніший у світі. Він має свої переваги, як от профілактичні  (профілактика раку ендометрію, яєчників, прямої кишки, доброякісних новоутворень молочних залоз, запальних захворювань органів малого тазу, остеопенії, дисфункційних маткових кровотеч, утворення кіст яєчників) та лікувальні (лікування акне, ендометріозу, порушень менструального циклу: аменорея, поліменорея, дисменорея, передменструальний синдром; безпліддя) ефекти. Безумовно, є побічні ефекти, при цьому найчастіше зустрічаються такі як головний біль, збільшення маси тіла, міжменструальні кровотечі, нудота, лабільність настрою. Важливо зазначити ризики для здоров’я при тривалому застосуванні, зокрема, комбінованих (естроген-гестагенних) препаратів: ризик тромбозів, ризик онкозахворювань молочних залоз. Щодо останніх важливе значення має профілактика, а саме: щодо першого ризику – вимірювання АТ, уникнення тривалої іммобілізації, помірні фізичні навантаження; щодо другого – регулярний огляд молочних залоз у гінеколога.

Досвід розвинених країн свідчить, що досягти реального зниження рівня абортів можна за умови охоплення сучасними методами контрацепції (жіноча та чоловіча стерилізація, гормональні та внутрішньоматкові засоби) 70‑75% жінок фертильного віку.

Планувати і очікувати радість народження дитини завжди краще, ніж виправляти помилки, які можна було попередити. Варто знати і планувати!

Дата публикации: 17 Мая 2017

Нравится