Медицинская консультация

Последний номер журнала

Фітотерапія варикозу

Фітотерапія варикозу

На варикозне розширення вен хворієзначна частина населення України, причому жінки частіше, ніж чоловіки. Як зарадити особам, які скаржаться на біль у ногах? 

Природні ліки
Варикозна хвороба нижніх кінцівок (ВХНК) супроводжується розширенням поверхневих вен унаслідок порушення нормальної функції клапанного апарату, зміни звичного кровотоку, а також недостатності сполучної тканини.
На сьогоднішній день, за даними статистики, фітопрепарати завоювали білбшу половину фармацевтичного ринку України. Із кожним роком їхня кількість невпинно зростає. Така тенденція зумовлена перевагами «природних ліків» — вмістом біологічно активних речовин, як правило, у співвідношеннях, притаманних орга­нізму людини, м’якою терапевтичною дією, мінімумом побічних ефектів і практично відсутністю резистентності, що дуже важливо при тривалому лікуванні, особливо хронічних захворювань.
І хоча ВХНК у багатьох випадках вимагає хірургічного втручання, без постійних терапевтичних процедур не обійтися.
Як свідчить практика, фітопрепарати посідають провідне місце в консерватив­ному лікуванні недуги. Більше того, місцеве застосування фітотерапевтичних засобів справедливо вважають високоефек­тивним.
Основними напрямами фітотерапії ВХНК є зміцнення та підвищення тонусу судинної стінки, усунення запалення, покращення кровообігу в капілярах і попередження тромбозу. Із цією метою використовують лікарські рослини, які містять флавоноїди, кумарини, саліцилати, а саме — буркун лікарський, гіркокаштан звичайний, куку­рудзу звичайну, акацію білу, софору японську, гречку посівну, золотушник звичайний, вербу білу.

Добрий «лікар» буркун
Буркун лікарський (жовтий) є цінним медоносом і має приємний запах. У природних фітоценозах зустрічається роз­сіяно, найчастіше на сухих і степових лугах. Добре росте у степах, на засмічених ділянках, при дорогах, на полях серед зернових культур як бур’ян. Завдяки наявності кумаринів буркун лікарський і білий має антикоагулянтну, спазмолітичну, капіляростабілізувальну, протизапальну та заспокійливу дію.
Траву буркуну розглядають як офіціна­льну сировину у Франції, Німеччині, Австрії, Румунії, Нідерландах, Польщі та Словацькій Республіці. Із травня 2011 р. буркун лікарський є фармакопейною рослиною і в Україні. Трава буркуну містить флавоноїди, аскорбінову кислоту, ефірну олію, слиз, азотисті сполуки та цукри. Проте основною групою біологічно активних речовин, які зменшують проникність судинної стінки та чинять антикоагулянтну дію, є кумарини — лактони о-кумарової кислоти. До діючих компонентів сировини належать кумарин (0,4–0,9%), дигідрокумарин (мелілотин), дикумарол і глікозид п-кумаровой кислоти мелілотозид. Із супутніх речовин присутні похідні пурину (алантоїн і алантоїнова кислота), холіну і слизисті сполуки. Стебла майже не містять біологічно активних речовин.
Лактони — похідні циклічних ефірів оксикарбонових кислот. Найбільш стійкими є лактони, що містять п’ятичленне кільце. Цій групі притаманні властивості нецик­лічних складних ефірів. При нагріванні з лугами вони гідролізуються, а при нагріванні у водних розчинах відбувається зворотне перетворення в оксикислоти. Їх виявлення та дослідження проводять за допомогою газової хроматографії.
А.М. Ковальова та співавтори (2008) провели рідинно-рідинне фракціонування трави буркуну лікарського розчинниками у порядку зростання їх полярності. Досліджували біологічно активні речовини цієї лікарської рослини.
У лабораторії фармакології та тканинної терапії Інституту ім. В.П. Філатова розроб­лено технологію одержання екстракту з трави буркуну лікарського та проведено експериментальне дослідження його антикоагулянтних і фібринолітичних властивостей шляхом визначення показників гемостазу у кролів породи шиншила, розподілених на шість груп. Отримані дані вірогідно свідчать про гіпокоагуляційні властивості екстракту буркуну як м’якого рослинного антикоагулянту у комплексній терапії тромбозів різної локалізації.
Нині буркун лікарський входить до складу декількох лікарських препаратів, біологічно активних добавок і зборів. Враховуючи достатню сировинну базу буркуну лікарського та досвід застосування в медицині, актуальними є ви­вчення, виділення та стандартизація на його основі субстанцій з антикоагуляційними властивостями для лікування варикозного розширення ВНКХ.

Дата публикации: 4 Апреля 2018

Нравится