Медицинская консультация

Последний номер журнала

Допомогти лелекам

Допомогти лелекам

Невиношування вагітності є одним із видів акушерської патології, що безпосередньо пов’язана з перинатальною захворюваністю і смертністю немовлят

Доношена вагітність – здорова дитина

Під терміном «невиношування вагітності» розуміють мимовільні викидні та передчасні пологи. Переривання вагітності більше 2 разів поспіль називають звиклим невиношуванням. Розрізняють ранні (до 12 тижнів вагітності) та пізні викидні (від 13 до 21-го тижня вагітності) і передчасні пологи (від 22 до 37-го тижня вагітності).

Максимальна кількість мимовільних абортів спостерігається у першому триместрі вагітності, причому майже третина — у перші 7-8 тижнів. Із збільшенням терміну кількість випадків спонтанного переривання вагітності зменшується. У ранні терміни (до 10 тижнів вагітності) самовільне переривання вагітності у більшості випадків зумовлене генетичними факторами, а в пізніші – здебільшого порушеннями здоров’я.

За даними літератури, мимовільне переривання вагітності в терміни 20-27 тижнів становить 1/7 всіх спонтанних абортів, причому серед причин переважають інфекційні процеси, які виявляють при цитологічному дослідженні ендометрію і плаценти. Вади розвитку плоду відзначаються лише у невеликій кількості випадків; часом виявити причину мимовільного переривання вагітності не вдається. На думку багатьох авторів, частота передчасних пологів в Україні залишається високою.

Дуже часто спонтанні викидні провокують не одна, а декілька причин одразу. Не виношування вагітності найчастіше виникає при поєднанні медичних і соціальних факторів, залежить від місця проживання, роботи до і під час вагітності, віку і кількості попередніх пологів, будови і маси тіла, якості харчування, куріння і вживання спиртних напоїв. Передчасні пологи можливі при багатоплідній вагітності, при наявності захворювань, різних патологічних станів під час вагітності, у жінок з викиднями і перинатальною смертю плода в анамнезі. Передчасні пологи частіше трапляються у жінок, які працюють фізично, а також у тих, хто поєднує роботу з навчанням.

У жінок віком 21-30 років викидні бувають набагато рідше. Частота передчасних пологів збільшується при кожній наступній вагітності і мінімальна при перших пологах.

На думку багатьох науковців, майже у половині випадків причиною мимовільного переривання вагітності є інфекції, що передаються статевим шляхом, гострі або хронічні хвороби та інтоксикації.

Передчасне переривання вагітності може трапитися і внаслідок внутрішнього ураження плоду, його оболонок та навколоплідних вод. Патогенними чинниками при цьому є самі бактерії і їх токсини, а також гіпертермія.

Ще одна з важливих причин невиношування вагітності — статевий інфантилізм у поєднанні з ендокринною дисфункцією яєчників, надниркових та щитовидної залоз, гіпофіза.

Самовільні викидні провокують ускладнення вагітності, а саме ранні та пізні гестози, а надто поєднані, багатоводдя, передчасний розрив навколоплідних оболонок, передлежання та низьке прикріплення плаценти, передчасне відшарування нормально розташованої плаценти, неправильне положення плоду. Нерідко причиною передчасного переривання вагітності є травматичні ушкодження, причому травми можуть бути не тільки фізичні, але й психічні, а також імунологічна несумісність материнського і плодового організмів за групами крові, резус-фактором та іншими чинниками, хромосомні порушення.

Ранніми клінічними ознаками загрози переривання вагітності є кров’янисті виділення із статтевих шляхів у дні, які відповідають менструації, ознаки передменструального синдрому у вагітних у дні напередодні і під час менструації, порушення з боку нервової, ендокринної, судинної, сечовидільної систем і обміну речовин. Вагітні скаржаться на біль унизу живота і попереку, періодичне напруження матки. Діагностика загрози переривання вагітності у першому і другому триместрах базується як на суб’єктивних, так і об’єктивних даних. До останніх належить підвищений тонус і збудливість матки, а також можливі кров’янисті виділення при клінічному обстеженні. До додаткових ознак зараховують зниження ректальної температури нижче 37 С, зміни рівня гормонів у крові і їх виділення з сечею (прогестерон, прегнандіол, естрадіол, естріол, хоріогонін, 17-КС і ДЕА), певні зміни кольпоцитограм, поява скорочень матки на гістерограмах або підвищення тонусу матки при тонусометрії. Інформативні дані отримують при ультразвуковому дослідженні, яке дозволяє виявити ознаки загрози переривання вагітності з 3 тижнів. До ехографічних ознак загрози переривання вагітності належать низьке розташування ембріона або передлежачої частини плода, зміна форми плідного яйця, скорочення міометрію, відшарування хоріона або плаценти.

Якщо вагітність можна зберегти, жінку госпіталізують та призначають зберігаючи медикаментозне і не медикаментозне лікування залежно від стадії процесу (ліжковий режим, психотерапію, седативні, спазмолітині засоби, вітаміни, коригуючу замісну гормональну терапію під контролем рівня гормонів у крові або кольпоцитограми). У разі необхідності проводять хірургічну корекцію істміко-цервікальної недостатності.

Завдяки можливостям сучасної медицини бажання жінки мати здорову дитину стає реальністю!

 

 

 

 

 

Дата публикации: 9 Октября 2017

Нравится