Медицинская консультация

Последний номер журнала

Чому зайва маса тіла шкодить здоров’ю?

Чому зайва маса тіла шкодить здоров’ю?

Розповідає Марта Яцишен, фармацевт ТОВ «Аптека низьких цін» (м. Львів)

Багато людей навіть не здогадуються, якими сумними наслідками загрожують зайві кілограми, і у багатьох випадках сприймають ожиріння лише як естетичний недолік. Проте насправді все набагато складніше

Надмірна маса тіла призводить до збільшення об’єму крові, а відтак –– до неминучого підвищення артеріального тиску. Ожиріння збільшує навантаження на серце навіть коли ви відпочиваєте: щоб доставити кисень до жирової та сполучної тканини, у людини із надлишковою масою тіла до 40 кг частота пульсу повинна зрости на 50–60%. Звідси й майже стовідсоткова аритмія серця.

Утруднений кровообіг зазвичай зумовлює варикозне розширення вен. За статистикою, при надлишковій масі тіла ймовірність тромбозу глибоких вен нижніх кінцівок зростає у 2,5 разу порівняно з показником у людей, маса тіла яких у межах норми. Особливо цей ризик високий у віці до 40 років. Повним жінкам тромбоз вен загрожує у 6 разів частіше, аніж тендітним. Ймовірність емболії легень у них також вдвічі вища.

Цукровий діабет в огрядних людей виникає в 10 разів частіше, ніж за нормальної маси тіла.

При ожирінні істотно страждають хребет і хребці. Під постійним тиском міжхребцеві диски не витримують перевантажень, на них виникають тріщини та інші ураження. Дуже часто повні люди потерпають від  радикуліту через защемлення нервових закінчень у поперековій ділянці хребта.

Найбільш сильно при ожирінні страждають суглоби нижніх кінцівок, адже від великих статичних навантажень хрящі деформуються і руйнуються. З часом у таких людей розвивається вторинний артрит.

Особливе занепокоєння у лікарів викликає дитяче ожиріння, поширеність якого сьогодні пояснюється неправильною культурою харчування, малорухомим способом життя або генетичною схильністю до сповільненого обміну речовин.

Ожиріння в дитячому віці небезпечне ймовірним розвитком цукрового діабету чи гіпертонічної хвороби у дорослому житті. У дівчаток з надмірною масою тіла існує ризик виникнення проблем із заплідненням та виношуванням майбутньої дитини, а у схильних до повноти хлопчиків статеве дозрівання сповільнюється. Дуже часто фізичні порушення у дітей з ожирінням поєднуються з психологічними, оскільки їм доводиться зазнавати знущань і насмішок від ровесників.

У підлітків боротьба з надмірною масою може перетворитися на нав’язливу ідею, зумовивши розвиток анорексії чи булімії –– психогенно обумовлених розладів харчової поведінки.

Загалом, у разі збільшення маси тіла на 10% тривалість життя скорочується на 14%, а при її збільшенні на 20% –– на 45%.

Худнемо правильно

Поступовому і безпечному схудненні сприяє дотримання таких правил:

 • Не пропускайте прийоми їжі. Їжте 4–5 разів на день невеликими порціями.
 • Двічі на тиждень влаштовуйте вегетаріанські дні –– так можна не тільки зменшити розмір талії, але й очистити судини та позбавитись атеросклерозу.
 • Їжте повільно, ретельно пережовуючи кожен шматочок їжі.
 • Не влаштовуйте перекуси після вечері.
 • Зведіть кількість смаженої їжі до мінімуму. Надавайте перевагу вареним і тушкованим стравам, запеченим у духовці або приготованим у пароварці.
 • Соуси на основі майонезу замініть сметаною низької жирності.
 • Урізноманітнюйте раціон свіжими та свіжозамороженими овочами і фруктами.
 • Спробуйте роздільне харчування.
 • Скоротіть споживання випічки та інших солодощів.
 • Замінюйте цукор медом.
 • Надавайте перевагу сухарикам, хлібцям, пісному крекеру, а не свіжому хлібу.
 • Цілком відмовтеся від солодких газованих напоїв.
 • Раз на тиждень влаштовуйте розвантажувальний день.

Дата публикации: 27 Апреля 2017

Нравится