Медицинская консультация

Последний номер журнала

Чому нудить майбутніх мам?

Чому нудить майбутніх мам?

Слова „вранішня нудота” як синонім токсикозу вагітних насправді не зовсім правильний термін. Дійсно, деякі жінки найгірше почуваються саме вранці, проте нудити може в будь-який час доби, а інколи неприємні відчуття тривають до двадцяти годин поспіль, мало не цілодобово.

Майже кожну третю жінку нудить протягом першого триместру, а інколи впродовж усього терміну вагітності. Зазвичай нудота з’являється на 6-му тижні, а після 14-го минає. То чому ж нудить майбутніх мам?

 До токсикозів вагітних належить низка захворювань, які виникають при вагітності й ускладнюють її перебіг, але, як правило, зникають після пологів чи аборту. Токсикоз – це порушення процесу адаптації організму, інакше кажучи, вияв особливої реакції жінки на вагітність.

Своїй появі токсикоз „завдячує” двом групам причин. Перша – це запальні захворювання статевих органів (особливо матки), недорозвиненість чи неправильний розвиток матки і її рецепторного апарату, зміни в ендометрії, пов’язані з ендокринними й іншими порушеннями.

Друга група причин – зміни центральної нервової системи, які провокують неправильну обробку імпульсів (навіть нормальних), що ідуть від плідного яйця. Це відбувається при дискоординації основних нервових процесів у корі та підкірці головного мозку. Зміни нервової системи викликають порушення процесу фізіологічної перебудови залоз внутрішньої секреції, обміну речовин, функції серцево-судинної, кровотворної й інших систем. У результаті розбалансування нейрогуморальної регуляції обмінних процесів з тканин у кров надходять не тільки кінцеві (нешкідливі), але й проміжні продукти обміну, які й можуть викликати аутоінтоксикацію організму, тобто токсикоз.

Окрім того, поштовх до зміни функцій нервової системи, а значить, і до виникнення токсикозів, дають захворювання, які були до та під час вагітності, стреси, неправильне харчування, недотримання гігієнічного режиму й інші фактори, які зменшують стійкість жіночого організму.

Розрізняють ранній (у першій половині вагітності, звичайно в перші три місяці) та пізній (розвивається у другій половині вагітності, найчастіше в останні 2-3 місяці) токсикоз, або гестоз вагітних. До ранніх токсикозів належать блювота вагітних (може мати легкий чи середньої важкості перебіг, найбільш важка форма — безперервне блювання), птиалізм (слинотеча). Рідше зустрічаються дерматози, бронхіальна астма, жовтуха вагітних. До пізніх токсикозів належать водянка вагітних, нефропатія, прееклампсія, еклампсія.

Пізній токсикоз. Завдання – виявити якомога раніше

Сучасній науці відомо чимало факторів, від яких залежить поява й важкий перебіг пізнього токсикозу (гестозу). Серед найпоширеніших – спадкова схильність, імунний конфлікт між матір’ю і плодом, захворювання нирок, гормональний дисбаланс, цукровий діабет або гіпертонія майбутньої мами, часті стреси, вік вагітної до 20 і після 35 років, загальна кількість вагітностей.

Пізній токсикоз виявляється в третьому триместрі вагітності. В організмі майбутньої матері порушується обмін води й електролітів. Спроби організму відновити рівновагу призводять до підвищення кров’яного тиску й порушення кровообігу, у тому числі й головного мозку. Звідси й клінічні симптоми пізнього токсикозу: периферичні й приховані набряки, головний біль, запаморочення, шум у вухах, біль у надчревній ділянці. У сечі з’являється білок. При важкому перебігу можливий перехід в еклампсію – дуже важкий стан, який супроводжується судомами, втратою свідомості, розвитком коматозного стану. Ускладненнями еклампсії є крововиливи в мозок, набряк легень, ураження печінки, гіпоксія й загибель плоду. Існує вірогідність передчасного відшарування нормально розташованої плаценти. Як відомо, у нормі вона відділяється від стінки матки після народження дитини, а при гестозі це може статися ще до народження. Передчасне відшарування плаценти загрожує розвитком кровотечі.

Ось чому дуже важливо виявити пізній токсикоз якомога раніше.

У третьому триместрі вагітності необхідний регулярний контроль артеріального тиску й наявності білку в сечі. Виявити пізній токсикоз допоможе регулярне зважування вагітної. Якщо вага збільшується більше ніж на 2 кг за тиждень, можна запідозрити гостру затримку рідини в організмі (приховані набряки). І хоча сучасна фармакологія пропонує величезний арсенал засобів для терапії пізнього токсикозу, профілактичний підхід до проблеми завжди дасть кращий результат.

 

Я нудоти не боюсь!

Чи можна уникнути токсикозу? Так, напади нудоти й блювання краще попередити. Залишайте звечора біля себе підсолений крекер, невеличку канапку з сиром, жменьку кураги або родзинок, які з’їжте вранці, не встаючи з ліжка.

Їсти треба часто, але маленькими порціями, щоб не переповнювався шлунок. Упоратися з нудотою допомагають вегетаріанські перші страви, зелений чай, соки. Пам’ятайте, що молочні продукти лише підсилюють неприємні відчуття.

Спробуйте додати до щоденного раціону більше пшеничних висівок, горіхів, соняшникового насіння, бобових і кукурудзи. Ці продукти багаті на вітамін В6 і цинк, від яких, власне, і залежить самопочуття вагітної жінки. А ще вітамін В6 міститься в яєчному білку, брокколі, шпинаті, горіхах, паростках пшениці й рибі. А цинк — у яловичині й телячій печінці.

Уникайте продуктів і запахів, які вам неприємні. Якщо виникає печія, їжте менше й повільніше, відмовтеся від жирних страв і продуктів, що провокують газоутворення.

Інколи токсикоз виявляється через закрепи, викликані тиском збільшеної матки на товстий кишечник. Щоб уникнути їх, додайте до меню більше овочів і фруктів, пийте сливовий сік, який покращує перистальтику кишечника. Виконуйте спеціальні вправи для вагітних і гуляйте не менше двох годин кожного дня.

Нудоту можуть провокувати різкі запахи: парфуми, дезодоранти, мило, гель для душу тощо. Щоб позбутися нудоти, натріть цедру лимона і вдихайте її аромат. Потримайте шматочок лимона в роті, випийте холодної або теплої води з лимонним соком. У деяких жінок напад нудоти знімає ложка меду.

У такому стані вагітній допоможуть лікарські рослини. Наприклад, м’ята перцева, корінь валеріани, квітки календули, деревій. Ці рослини позитивно впливають на слизову оболонку шлунка, стимулюють шлункову секрецію, мають спазмолітичний та заспокійливий ефект.

Приготування настою: листя м’яти – 2 ч.л.; корінь валеріани – 1 ч.л.; квітки календули – 2 ч.л.; деревій – 2 ч.л. Суміш залити 400 мл окропу. Настояти 30 хв., процідити. Пити по 50 мл 6 разів на день, трьома курсами по 25 днів з 15-денними перервами.

Як попередити появу гестозу? Бажано ще до настання вагітності проаналізувати разом із лікарем усі фактори ризику. Вчасно станьте на облік у жіночій консультації й дотримуйтеся плану медичного спостереження. Згідно з медичною статистикою, серед вагітних жінок, які хоча б частково ігнорують медичну диспансеризацію, ускладнення під час вагітності й пологів трапляються набагато частіше, а при повній відмові від спостереження – у 1000 разів частіше.

Якщо мати, бабуся, сестра страждали на пізній токсикоз, значить, ризик існує. Повідомте лікаря про це, а також про свої хронічні недуги й такі джерела інфекції, як карієс, ангіна, хвороби, що передаються статевим шляхом.

Важливі складові профілактики – режим дня й раціональне харчування, прогулянки на свіжому повітрі. Тривалість сну – не менше дев’яти годин.

Правильне харчування – одна з основних умов нормального перебігу вагітності. Раціон має бути різноманітним і містити всі поживні речовини: білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мікроелементи. До 20 тижнів вагітності рекомендується чотириразове харчування, пізніше – п’яти-шестиразове, останній прийом їжі – за 3-2,5 години до сну.

Білків має надходити не менше 250 г на добу. Частка тваринних білків має сягати 70% (риба, м’ясо, птиця, яйця, домашній і твердий сир); рослинних – 30% (бобові, крупи, горіхи). Потреба в жирах становить близько 80 г на добу, із них – 40 г тваринного походження (вершкове масло, сметана) і 40 г рослинного. Необхідна кількість вуглеводів на добу – 400-450 г, здебільшого це фрукти, овочі, сухофрукти, хліб, крупи, макарони. Під час вагітності варто обмежити споживання цукру, кондитерських виробів, солодких десертів, газованих напоїв. До 22 тижнів вагітності прийом рідини має становити до 1,5 л на добу, надалі – 1-1,2 л.

Кількість солі на добу – не більше 5 г, відмовтеся від копчених, солоних, гострих і смажених страв, наваристих курячих і м’ясних бульйонів.

Оскільки вітамінів, які містяться в овочах і фруктах, під час вагітності замало, доцільно купувати в аптеці й додатково вживати вітаміни для вагітних. Однак не слід забувати, що надлишок вітаміну А призводить до серйозних вад розвитку плоду. Як і нестача фолієвої кислоти, особливо на ранніх стадіях вагітності. Фолієву кислоту приймають за місяць до запланованої вагітності та протягом перших 12 тижнів.

Непогано запровадити й розвантажувальні дні. Можливі кілька варіантів: сирна дієта, кефірна, яблучна. Але ефект від розвантажувального дня буде лише за умови поступового дводенного переходу до звичного раціону.

При набряках допоможе такий збір: по 1 ч.л. валеріани, пустирника, кропу, толокнянки, ниркового чаю, березових бруньок, кукурудзяних приймочок і 2 ч.л. шипшини. Суміш заливають 400 мл окропу, настоюють 30 хв. і приймають по ½ склянки 3 р. на день. При підвищеному артеріальному тиску до збору додають 1 ч.л. квіток глоду.

При гестозі корисні лікарські трави, які мають седативний і сечогінний ефект.

При пізньому токсикозі майбутній мамі призначають аспірин. Як правило, після 14 тижнів вагітності – щодня в першій половині дня після їди по 60 мг (1/8 таблетки). Саме в такій дозі через складний патогенетичний механізм аспірин покращує кровообіг у дрібних кровоносних судинах, яких так багато в плаценті. За два тижні до пологів прийом аспірину припиняють. Застереження лише одне – індивідуальне несприйняття препарату.

Стаття із журналу "Фармацевт Практик"

Дата публикации: 26 Марта 2018

Нравится