Медицинская консультация

Последний номер журнала

Ароматерапія: властивості ефірних олій та їхній вплив на людський організм

Ароматерапія: властивості ефірних олій та їхній вплив на людський організм

Як і чому вони діють?

Головний елемент ароматерапії – ефірні олії рослинного походження, що проявляють терапевтичний ефект. Це запашні летючі речовини, які містяться у різних частинах рослин. Відомо більше 3000 ефіроолійних рослин, проте промислового значення набули лише близько 300. Більшість з них отримують з тропічних і субтропічних культур.

Незважаючи на широке застосування в косметології, медицині, харчовій промисловості, біологічна роль ефірних олій ще й досі остаточно не з’ясована. Відомо, наприклад, що їх запах приваблює або відлякує.

Результати клінічних досліджень підтвердили здатність ефірних олій впливати на людський організм. Вони чинять протизапальну, бактерицидну, антисептичну, регенерувальну, розслаблювальну або, навпаки, тонізуючу дію. Деякі їх компоненти мають гормоноподібну структуру і беруть участь, яку психічних так і у фізичних процесах. Так, ефірні олії широко застосовують при лікуванні нервово-психічних захворювань.

Хотілося б звернути увагу на те, що невиправдане застосування ефірних олій у високих дозах або використання неякісної продукції може викликати головний біль та навіть призвести до серйозних наслідків.

Кожна природна ефірна олія, має особливий хімічний склад, що визначає аромат, колір, летючість і шляхи впливу на організм.

Які ж властивості ефірних олій зумовили їх широке та ефективне застосування в ароматерапії?

Насамперед виражена біологічна активність - здатність очищати дихальні шляхи, посилювати кровообіг, активізувати функцію ендокринних залоз, змінювати захисні сили організму, а також впливати на нервову систему. Широкий вибір ефірних олій дає змогу індивідуально підходити до лікування кожного хворого, що дуже важливо, зважаючи на підвищену чутливість деяких пацієнтів до ароматерапії.

Ефірні олії сумісні з багатьма компонентами лікарських засобів. Такі фізичні властивості, летючість, розчинність в ліпідах, сприяють їх швидкому проникненню у шкіру. Завдяки структурі терпеноїди (компоненти ефірних олій) легко всмоктуються через епідерміс, тоді як жирні рослинні олії залишаються на поверхні. Саме тому ефірні олії входять до складу багатьох косметичних засобів догляду за шкірою: вони заспокоюють, очищують, оновлюють і відбілюють, до того ж виявляють високу антиоксидантну активність, тому не потребують додаткових консервантів. Вони виступають інгібіторами вільнорадикальних реакцій окислення, в тому числі процесів перекисного окислення ліпідів клітинних мембран.

До істотних переваг цих засобів належить також економічність використання. Ефірні олії є висококонцентрованими речовинами, їх застосовують у незначних кількостях (краплями), що є важливим для промислового виробництва.

І, нарешті, вони мають приємний запах, який викликає позитивні емоції, сприяє створенню гарного настрою у пацієнта.

Запах як складова лікувального процесу

Тривале використання ефірних олій у медичній практиці прискорило розроблення різноманітних способів їх використання. Ароматерапія передбачає надходження активних речовин через дихальні шляхи з насиченого ефірною олією повітря, але актуальними є й інші способи.

ІНГАЛЯЦІЇ ХОЛОДНІ. Ефірну олію або суміш ефірних олій випаровують з відкритого флакона або ж після нанесення їх на тканину, фільтрувальний папір. Потрібно глибоко та рівно вдихати аромат протягом 5-10 хвилин.

 Для лікування дітей пропонується зволожувати кількома краплями олії подушку. Покладена на подушку хустка, просякнута ефірною олією, полегшить дихання при нежитю.

ІНГАЛЯЦІЇ ГАРЯЧІ. У миску з гарячою водою (80-90 °С) додають ефірні олії або суміш ефірних олій за призначенням (як правило, 2-4 краплі). Треба нахилитися над посудиною, закрити очі, накрити голову рушником, рівно і глибоко вдихати пару протягом 5-7 хвилин, після чого витерти обличчя рушником і відпочити 1 -1,5 годин. Гарячі інгаляції проводять 2-3 рази на день.

 ХОЛОДНІ КОМПРЕСИ застосовують для швидкого зниження температури тіла, а також для усунення набряків. Наприклад, при підвищеній температурі тіла до 0,5 л теплої води (18-20 °С) додають 4-6 крапель ялицевої, соснової або евкаліптової олії, охолоджують, наносять на тканину і обмотують нею литкові м’язи.

ГАРЯЧІ КОМПРЕСИ мають протизапальний та спазмолітичний ефект. У 0,5 л води додають 4-6 крапель ефірної олії, змочують цією рідиною фланель або сукно і прикладають до проекції хворого органу.

АРОМАТИЗАЦІЯ ПОВІТРЯ В ПРИМІЩЕННІ проводять з метою знищення інфекції або одержання терапевтичного ефекту. Для цього на смужку фільтрувального паперу (тканини) наносять ефірну олію або суміш ефірних олій з розрахунку 2-3 краплі на 5 кв. м площі приміщення.

Ефірну олію можна також помістити у відкритий флакон і поставити в кімнаті.

АРОМАТИЧНІ СВІЧКИ широко застосовують за кордоном для лікування депресії, психозу, вегетосудинної дистонії, порушень сну та наслідків стресу, а також як додатковий засіб у лікуванні імпотенції при проведенні сеансів ароматерапії й психотерапії.

Вони очищують повітря, знищують хвороботворні мікроби, а тому їх можна використовувати під час спалаху вірусних захворювань як для профілактики, так і для лікування.

АРОМАЛАМПИ - це спеціальні контейнери з джерелом тепла, що забезпечують при нагріванні випаровування ефірних олій. Їх виготовляють з кераміки, скла, металу, алебастру.

АРОМАТЕРАПЕВТИЧНІ ВАННИ – найбільш доступний та ефективний метод профілактики і лікування багатьох захворювань. Терапевтичний ефект (седативний, судинорозширювальний, тонізуючий, знеболювальний, протисвербіжний, імуномоделюючий тощо) досягається за рахунок гарячої інгаляції з одночасним надходженням олії через шкіру. Можна приготувати загальні ванни, сидячі, ванночки для рук і ніг. Температура води має дорівнювати температурі тіла людини, а тривалість – 15 хвилин. На повну ванну води додають 8-15 крапель ефірних олій, для сидячої ванни (на відро води) достатньо двох крапель, для рук і ніг – по чотири краплі. Оскільки ефірні олії – водонерозчинні субстанції, то перед додаванням до ванн їх необхідно змішати з основою.

При гінекологічних захворюваннях та при геморої у сидячу ванночку додають 4-6 крапель ефірної олії, тривалість процедури – 5 хвилин. Для спринцювання рекомендується застосовувати ароматичну воду троянди, розмарину, лаванди.

Ефірна олія до ... кави?

Суміш олій додають навіть у сік, мед, чай, каву, вино. Однак при цьому слід дотримуватися рекомендованого дозування та пам’ятати, що ефірні олії жасмину, троянди, пачулі та туї заборонені для внутрішнього застосування.

Більшість олій для внутрішнього вживання ( від 1 до 5 крапель на прийом) рекомендують змішати з ложкою меду, а потім розвести в половині склянки теплої кип’яченої води або трав’яного чаю. Мед можна замінити спиртом. Курс лікування триває 3-4 тижні. Для пекучих олій застосовують іншу методику. На скибочку чорного хліба наносять ефірну олію у відповідній дозі. Потім скибочку загортають у розім’ятий кусень хліба і приймають як пілюлі, запиваючи великою кількістю рідини, краще кислуватим соком.

Дата публикации: 19 Апреля 2018

Нравится