Медицинская консультация

Последний номер журнала

Ароматерапія при алергії

Ароматерапія при алергії

Ефірні олії мають надзвичайно широкий спектр фізіологічного впливу на людину. Вони діють практично на всі системи, органи та різноманітні процеси в організмі. Ефірні олії застосовують для лікування і профілактики багатьох захворювань. При цьому важливим позитивним фактором є високий коефіцієнт безпечності ефірних олій та їх відносно низька токсичність

Алергії та алергічні реакції

Високий рівень та стале зростання алергічних захворювань перетворили їх на серйозну проблему сучасності. Алергічний риніт, атопічна бронхіальна астма, хронічна кропив’янка, атопічний дерматит належать до найпоширеніших патологічних станів людини. Поза тим, правильно підібрані ефірні олії здатні істотно полегшити перебіг цих захворювань.

Слід відзначити, що ароматерапія, як і будь-який інший спосіб лікування, не виключає, а доповнює методи як традиційної, так і альтернативної медицини. Наприклад, хіміотерапія при тій чи іншій патології буде більш ефективна з паралельним курсом ароматерапії. Однак ароматерапію не рекомендується поєднувати з гомеопатичними методами лікування. Це пояснюється тим, що ефірні олії мають вищу біологічну активність, яка пригнічує дію гомеопатичних препаратів.

Отож, прояви алергії можуть полегшити ефірні олії аїру, безсмертника, тирличу, материнки, звіробою, лаванди, меліси, ялівцю, моркви, нагідки, полину, троянди, ромашки, рути, селери, кропу, хмелю, шавлії.

Протиалергічні властивості притаманні також ефірним оліям базиліку, м’яти, розмарину, сосни, евкаліпту.

Протисвербіжну дію виявлено в ефірних оліях сосни, ялиці, чебрецю, полину звичайного, лаванди, троянди, лавру, шавлії, м’яти перцевої.

При дерматозі застосовують ефірні олії герані, ісопу, каяпутового дерева, лимона, меліси, ялівцю, троянди, ромашки, сасафрасу, чебрецю, шавлії.

При кон’юнктивіті використовують ефірні олії лимона, нагідок, троянди, ромашки.

При пруриті (сверблячка) — ефірну олія м’яти.

При екземі: ефірні олії герані, лаванди, лимона, троянди, ромашки, шавлії.

При лікуванні бронхіальної астми добре зарекомендували себе ефірні олії анісу, валеріани, материнки, кардамону, кипарису, лаванди, цибулі, майорану, мирту, м’яти, ялиці, полину, розмарину, рути, сосни, тим’яну, туї, чаберу, чебрецю, часнику, шавлії, евкаліпту.

Застосування можливе як зовні, так і всередину.

Прояви кропив’янки, алергічну висипку на шкірі ефективно знімає ромашкова олія. Вона має протиалергічну, протизапальну, заспокійливу, м’яку седативну дію. Спосіб застосування: всередину 2–3 краплі олійки з 0,5–1 кавовою ложкою меду на 0,5 склянки теплої кип’яченої води 3 рази на добу; зовні: аромаванни. Протипоказання: дітям олія ромашки рекомендується у розведеному вигляді.

При цих проявах алергії на ділянки ураження наносять олію жасмину або ісопу.

Проти сінної лихоманки, від якої навесні потерпає чимраз більше людей, ароматерапевти пропонують ісопову олію. Вона проявляє антимікробну, стимулюючу, антисептичну, заспокійливу дію, полегшує кашель. Спосіб застосування: всередину по 2–4 краплі з 0,5–2 кавовими ложками меду 3 рази на добу на 0,5 склянки теплої перевареної води; зовні — аромалампи, розтирання, ванни. Протипоказання: застосовується у дуже низьких дозах, не рекомендується вагітним. При застосуванні у високих дозах може викликати напад у у хворих на епілепсію.

При кропивниці, екземі помічною визнано ефірну олію меліси із заспокійливою, протиспазмолітичною, стимулюючою, захисною, загальнозміцнюючою дією. Спосіб застосування: всередину по 1–2 краплі (до 4) на 0,5–1 кавову ложку меду, розчинити в 0,5 склянки теплої кип’яченої води, вживати 3 рази на добу між прийомами їжі. Протипоказання: 2 г олії викликають млявість, що переходить у заціпеніння, а потім у сон, який супроводжується сповільненням дихання і пульсу, зниженням артеріального тиску. Не рекомендується застосовувати у спеку, при сильному відчутті спраги, при вагітності і важкому перебігу менструації.

При бронхіальної астмі добре зарекомендувала себе мускатно-шавлієва олія із заспокійливою, протисудомною дією. Спосіб застосування: всередину 2–3 краплі з 0,5–1 чайною ложкою меду на 0,5 склянки теплої води 2–3 рази на добу. Зовні: компреси, ванни. Протипоказання: не рекомендується у період вагітності; у поєднанні з алкоголем та препаратами, що містять залізо. При тривалому використанні у високих дозах може призвести до наркотичного сп’яніння.

 Nota bene!

Для застосування ароматерапії при полінозі і алергічному дерматиті необхідний ретельний збір анамнезу, врахування „критичних” сезонів року та проведення інгаляційних проб.

Пам’ятайте, що ефірні олії цитрусових (лимон, мандарин, апельсин) нерідко викликають алергічний дерматит; олії чебрецю, розмарину, лимона — подразнення шкіри; базиліку й полину — порушення серцевого ритму; ялівцю і базиліка — передчасні перейми.

Необхідно проявляти обережність і при лікування свербіжного дерматозу. Застосування масажу з ароматичною олією у даному випадку раціональне після медикаментозного усунення кризу, а також у період між приступами.

Ефірні олії у педіатрії

Висока ефективність застосування ефірних олій як фітоадаптогенів дозволяє рекомендувати їх використання у комплексі лікувально-профілактичних заходів у педіатричній практиці при гострих респіраторних захворюваннях, гострому бронхіті, гострої пневмонії, обструктивном бронхіті, бронхіальній астмі інфекційно-алергічного генезу. Застосування ароматерапії у дітей з бронхо-легеневими захворюваннями зменшує кількість загострень основного і супутніх хвороб, зміцнює імунітет, покращує функції зовнішнього дихання.

Методика застосування: у приміщенні розпиляють ефірну олію лаванди, полину, лимону, м’яти, шавлії або евкаліпту у кількості 0,5 мг/м ³. Тривалість процедури — 20 хв. Курс лікування — 10–15 щоденних сеансів.

Протипокази: індивідуальна непереносимість чи небажання дитини приймати процедури. У дітей з алергічними захворюваннями нез’ясованої етіології, у тому числі з атопічною формою бронхіальної астми, астматичним бронхітом, респіраторним алергозом ароматерапію застосовують з особливою обережністю.

Дата публикации: 3 Мая 2018

Нравится